Polski · Ski Touring Gear

Lista sprzętu na skitour: czego o wadze plecaka uczy cel na 4000 metrów

Praktyczne rozbicie wagi plecaka skiturowego na przykładzie celu na 4000 metrów — wybory nart, butów, kamery i odzieży oraz miejsca, gdzie kryją się realne oszczędności.

Zobacz wersję angielską

Wprowadzenie

Cel skialpinistyczny na 4000 metrów wystawia zestaw skiturowy na prawdziwą próbę. Długie dojścia, ciągłe przewyższenie i przewodnik niosący sprzęt asekuracyjny grupy oznaczają, że ciężar na stopach i w plecaku to ta część dnia, którą w pełni kontrolujesz.

Porównanie trzech zestawów daje jasny obraz. Zwykły dzień skitouringowy to około 18,1 kg sprzętu na stopach i w plecaku. Projekt na 4000 metrów urósł do mniej więcej 21,7 kg. Zaplanowany zestaw na kolejny duży cel ląduje na poziomie około 18,48 kg, o około 3,2 kg lżejszy od projektu i mniej więcej równy zwyczajnemu dniu na trasie, mimo dodanej liny i sprzętu wysokogórskiego.

Skąd faktycznie bierze się ciężar

Największa dźwignia to to, co masz na stopach. Narty i buty odpowiadają za większość różnicy między komfortowym zestawem skiturowym a wysokogórskim, i to właśnie one najbardziej zmieniają samo narciarstwo.

Wszystko reszta zachowuje się inaczej. Kijki, kask i gogle, sprzęt lawinowy oraz foki i rakietki to niemal koszty stałe. Ich redukcja zwykle oznacza poświęcenie bezpieczeństwa lub funkcjonalności, a odzyskane gramy są niewielkie.

Widok z góry na sprzęt skialpinistyczny pogrupowany na betonowej podłodze wraz z wagą elektroniczną

Druga prawidłowość jest taka, że obcinanie drobnych przedmiotów rzadko zmienia sumę. Zabranie zapasowych skarpet, kominka i pary bielizny z listy odzieży zaoszczędziło niecałe 200 g, co rozczarowuje, gdy zniosłeś plecak przez lodowiec. Zmiany, które mają znaczenie, to te, na które decydujesz się raz i nosisz latami.

Atomic Backline 107: narty warte zachowania

Backline 107 to narty używane w standardowe dni skitouringowe. Są lekkie, szybkie i mocno zbierające prędkość, i to właśnie ten element zestawu nie zmienił się na potrzeby kolejnego celu. Ważyły 2460 g za sztukę, czyli około 4,9 kg za parę, z wiązaniem bezpieczniejszym niż pinowe stosowane w lżejszych zestawach.

Jedyna planowana zmiana to nieco lżejsze wiązanie bez stopera, a wszystko inne pozostaje bez zmian. Narciarze chcący zapasu bezpieczeństwa wiązania niepinowego muszą się liczyć z dopłatą w gramach, a w przypadku tych nart uznano, że ten kompromis był wart swojej ceny.

Atomic Backline Carbon: redukcja wagi na stopach

Backline Carbon to częściowo karbonowy but zbudowany wokół lekkości. Ma twardość flex 110 i pozostaje komfortowy przez długie dni; ważył 1156 g za sztukę, około 2300 g za parę. W porównaniu z parą o masie około 3,5 kg używaną w normalne dni skiturowe to około 1,2 kg oszczędności na stopach — najbardziej odczuwalny rodzaj oszczędności na długim podejściu.

Kompromisem jest kontrola. Tak lekki but oddaje sporo na zjeździe, więc pasuje do celów, w których dojście i podejście dominują nad dniem.

Skialpinista wchodzący długim śnieżnym stokiem o świcie, z śladem fok za nim

Dla każdego, kto waży zakup karbonowego buta skiturowego, przydatne pytanie brzmi nie: czy jest lżejszy, ale czy zjazdy w planowanym itinerarzu mieszczą się w jego strefie komfortu. Na długich celach z przewodnikiem, spędzonych głównie na podejściu i na lodowcach, ten kompromis zwykle ma sens.

Atomic Hawx Prime XTD 130: but na codzienny skitour

Hawx Prime XTD 130 to but używany w zwyczajne dni skitouringowe. Przy 1770 g za sztukę, około 3,5 kg za parę, stoi na przeciwnym końcu spektrum niż but karbonowy, z flexem 130 wspierającym pewniejsze narciarstwo na zjeździe.

Ta dodatkowa waga to cena pewności na zjeździe. Dla narciarzy regularnie chodzących na skitour i ceniących odczucia z buta na zjeździe pozostaje on punktem odniesienia, który każdy lżejszy but musi pobić.

GoPro: minimalistyczny zestaw kamery na długie dni

Na normalny skitour planowany zestaw filmowy to pojedynczy GoPro z zestawem filtrów ND i soczewką do okularów przeciwsłonecznych. Niepotrzebne elementy można zdemontować, a kamera całkiem nieźle nagrywa w ciemności. Na większy cel do plecaka wracają powerbank, czołówka i dodatkowy sprzęt audio.

Pełna torba na kamerę i elektronikę, w której mieściły się kable do microphonów krawatowych, mikrofon, zapasowe baterie, powerbank i kamera akcji, ważyła 1360 g. Zredukowana na potrzeby kolejnego celu spadnie do około 870 g — oszczędność rzędu 500 g.

Kamera akcji zamocowana na chwycie kijka narciarskiego, w tle zaszroniona grań górska

Urok pojedynczej kamery akcji polega na tym, że eliminuje decyzje. Nie ma drugiej obudowy, wyboru obiektywu ani torby akcesoriów do przepakowania przed świtem. Na celu z przewodnikiem, gdzie grupa rusza wcześnie, ta prostota jest warta więcej niż dodatkowy zasięg większego zestawu.

Sony RX100: kamera, która została w domu

RX100 podróżował w tej samej torbie na kamerę i elektronikę, obok kamery akcji, sprzętu audio, powerbanka i zapasowych baterii. Na kolejny cel plan jest taki: zostaje w domu. W długim dniu z przewodnikiem kompaktowa obudowa dubluje to, co już zapewnia kamera akcji, a każda dodatkowa obudowa pociąga za sobą kable, baterie i czas ładowania.

Dla narciarzy, którzy naprawdę chcą zdjęć, aparat kompaktowy pozostaje najbardziej mobilnym sposobem ich uzyskania. Dla każdego, kto filmuje dzień w ruchu, sama kamera akcji to lżejsze rozwiązanie.

Odzież, plecaki i drobiazgi

Odzież powłokowa była jednym z wyraźniejszych zwycięstw. Zestaw kurtka i spodnie resortowe ważył 1870 g i pakował się w duże objętości. Przejście na kurtkę i spodnie Gore-Tex Pro zbiło tę samą kategorię do około 1200 g — około 600 g lżej — a pakują się one dużo mniejsze.

Pozostała część listy odzieżowej poszła w drugą stronę na projekcie na 4000 metrów: z około 1360 g w normalny dzień do 1862 g przez dodatkowe warstwy, czapkę, zapasowe skarpety i cienki T-shirt merino. Redukcja na kolejną wyprawę zaoszczędziła niecałe 200 g, lądując na około 1670 g.

Foki i rakietki zwykle podróżują w osobnych pokrowcach, około 950 g. Niesione razem ze składowym paskiem na narty to około 850 g. Wybór plecaka ma większe znaczenie: plecak 32 litrów przy około 1200 g wobec 50 litrów przy około 2200 g — pełny kilogram różnicy. Kolejny cel jest planowany wokół mniejszego plecaka.

Sprzęt wysokogórski to obraz mieszany. Pełna uprząż wspinaczkowa o masie 407 g może zostać zastąpiona mniejszą uprzążą o masie około 200 g. Rakietki ze stalowymi przednimi i aluminiowymi tylnymi segmentami pozostają przy około 560 g, a czekan przy około 270 g. Odcinek sznura 6 mm o długości 30 m ważył 880 g i przewiduje się, że zostanie bez zmian lub urośnie.

Jedzenie i woda to na projekcie około 2660 g. Przejście z miękkiego butelkowania 1,5 litra na dwie butelki po 500 ml i zabranie mniejszej liczby przekąsek daje około 2080 g na kolejną próbę. Kosmetyki i drobiazgi spadły z 290 g do około 244 g, a włóczka podróżna dodała 158 g. Kijki o masie 640 g mają w środku główkę śruby Phillips i płaską główkę śruby, co pozwala na szybkie przestawienie wiązań. Kask, gogle z pojedynczą soczewką i okulary przeciwsłoneczne razem ważyły 680 g. Sprzęt lawinowy — sonda, łopata i detektor — pozostaje dokładnie taki, jaki jest.

Ogólne porady zakupowe

W pierwszej kolejności wydaj na buty i narty. Niosą największą różnicę wagi i największą różnicę osiągów. Częściowo karbonowy but skiturowy może zaoszczędzić około 1,2 kg na stopach — odczuwalne na każdym kroku długiego podejścia — ale kosztuje kontrolę na zjeździe, więc dobierz but do zjazdów, które faktycznie planujesz.

Na drugim miejscu przyjrzyj się powłokom. Przejście z wodoodpornej odzieży resortowej na porządne kurtkę i spodnie wysokogórskie zaoszczędziło około 600 g i sporo objętości w plecaku, a poprawa oddychalności jest odczuwalna na podejściu.

Plecak traktuj jako decyzję, a nie domyślność. Plecak dopasowany do sprzętu, który już zredukowałeś, jest wart więcej niż większy plecak z zapasem miejsca.

Spakowany plecak wysokogórski z liną, czekanem i kurtką powłokową rozłożonymi obok

Szczera konkluzja z celu na 4000 metrów jest taka, że sprzęt asekuracyjny, zestaw lawinowy i lina nie są miejscami, gdzie warto oszczędzać wagę. Oszczędności pochodzą z przedmiotów, które wybierasz raz i nosisz latami: nart, butów i powłok. Mniejsze cięcia, jak zabranie zapasowej pary skarpet czy drugiej tubki kremu z filtrem, warto robić, ale sumują się w gramy, a nie w kilogramy.

Podsumowanie

Planowana suma na kolejny duży cel to około 18,48 kg, o około 3,2 kg lżej niż 21,7 kg niesione na pierwszym projekcie na 4000 metrów, i mniej więcej równo ze zwyczajnym dniem skitouringowym przy około 18,1 kg — mimo dodanej liny i sprzętu wysokogórskiego.

Prawie wszystko z tego pochodzi z dwóch decyzji: nart lekkości i szybkości bez rezygnacji z bezpieczniejszego wiązania oraz częściowo karbonowego buta, który oszczędza około 1,2 kg na stopach. Cała reszta to dopracowywanie, a dyscyplina pakowania w opisanych grupach po około 50 g sprawia, że wczesny start wydaje się spokojny, a nie chaotyczny.

Więcej do przeczytania

Powiązane recenzje

Test Scott Patrol E2 Ultralight: jeden z najlżejszych plecaków z elektroniczną poduszką powietrzną dla skialpinizmu

Ski Touring Gear

Test Scott Patrol E2 Ultralight: jeden z najlżejszych plecaków z elektroniczną poduszką powietrzną dla skialpinizmu

Dokładne spojrzenie na Scott Patrol E2 Ultralight, plecak z elektroniczną poduszką powietrzną wykonany z tkaniny kompozytowej Dyneema, który utrzymuje wagę poniżej 2 kg bez rezygnacji z trwałości ani dostępu do sprzętu lawinowego.

15.10.2026
Sprzęt turystyczny i freeride'owy wart poznania: praktyczny przegląd

Ski Touring Gear

Sprzęt turystyczny i freeride'owy wart poznania: praktyczny przegląd

Od ultralekkich nart turystycznych przez wiązania hybrydowe, sprzęt do wspinaczki, aż po mocną czołówkę — oto sprzęt, który ułatwia poruszanie się po zimowych górach.

15.10.2026
Ultralekki sprzęt backpackingowy ułożony płasko na betonowej powierzchni

Backpacking Gear

Budowa base weightu 10 lb: lista sprzętu do ultralekkiego backpackingu

Praktyczne omówienie ultralekkich elementów składających się na base weight 10 lb, od plecaka ważącego 765 g i przestronnego namiotu jednoosobowego po pełne krzesło kempingowe i niezawodny filtr do wody.

26.09.2026