Svenska · Ski Touring Gear
Utrustningslista för skidåkning på topptur: Vad ett mål på 4 000 meter lär om packvikten
En praktisk genomgång av packvikten vid topptursåkning utifrån ett mål på 4 000 meter, med fokus på val av skidor, pjäxor, kamera och kläder samt var de verkliga besparingarna finns.
Inledning
Ett skidbergsklättringsmål på 4 000 meter sätter topptursutrustningen under verkligt tryck. Långa framkomligheter, ihållande höjdmeter och en guide som bär gruppens säkerhetsutrustning innebär att vikten på dina fötter och i din ryggsäck är den del av dagen som du helt och hållet kontrollerar.
Att jämföra tre uppsättningar gör bilden tydlig. En vanlig topptursdag hamnade på cirka 18,1 kg utrustning på fötterna och i ryggsäcken. 4 000-metersprojektet steg till ungefär 21,7 kg. Den planerade uppsättningen för nästa stora mål landar på cirka 18,48 kg, ungefär 3,2 kg lättare än projektet och i stort sett på nivå med en vanlig topptursdag, trots tillägg av rep och bergsklättringsutrustning.
Var vikten faktiskt kommer ifrån
Den enskilt största spaken är vad som sitter på dina fötter. Skidor och pjäxor utgör största delen av skillnaden mellan en bekväm topptursuppsättning och en bergsklättringsuppsättning, och de är också de två föremål som förändrar själva skidåkandet.
Allt annat beter sig annorlunda. Stavar, hjälm och goggles, lavinutrustning samt stigare och stegjärn är nästan fasta kostnader. Att trimma dem innebär vanligtvis att man offrar säkerhet eller funktion, och grammen som sparas är små.

Det andra mönstret är att att skära ned på småföremål sällan påverkar totalsumman. Att ta bort extrastrumpor, en halskrage och ett par underkläder från klädlistan sparade mindre än 200 g, vilket är nedslående när man har burit väskan uppför en glaciär. De förändringar som spelar roll är de man väljer en gång och sedan bär med sig i åratal.
Atomic Backline 107: skidan som är värd att behålla
Backline 107 är skidan som används på vanliga topptursdagar. Den är lätt, snabb och tuff, och den var den enda delen av uppsättningen som inte ändrades för nästa mål. Den vägde in på 2 460 g per skida, ungefär 4,9 kg för paret, med en bindning som är säkrare än pin-bindningarna som används på lättare uppsättningar.
Den enda planerade ändringen är en något lättare bindning utan skistoppare, med allt annat lämnat som det är. Åkare som vill ha säkerhetsmarginalen hos en icke-pin-bindning bör räkna med att betala för det i gram, och på denna skida bedömdes den avvägningen vara värd det.
Atomic Backline Carbon: viktbegränsning på dina fötter
Backline Carbon är en delvis kolfiberpjäx byggd för låg vikt. Den har en flex på 110 och förblir bekväm under långa dagar, och den vägde 1 156 g per pjäx, cirka 2 300 g för paret. Jämfört med det cirka 3,5 kg tunga paret som används på normala topptursdagar är det ungefär 1,2 kg sparade på fötterna, den mest märkbara typen av besparing under en lång stigning.
Avvägningen är kontroll. En så lätt pjäx ger upp en hel del på nedfärden, så den passar mål där framkomligheten och stigningen dominerar dagen.

För den som väger fördelarna med en kolfiberpjäx för topptur är den användbara frågan inte om den är lättare, utan om nedfärderna på rutten ligger inom dess komfortzon. Vid långa guidade bergsklättringsmål som tillbringas mest med att röra sig uppför och över glaciärer är den avvägningen oftast rimlig.
Atomic Hawx Prime XTD 130: vardagspjäxan för topptur
Hawx Prime XTD 130 är pjäxan som används på vanliga topptursdagar. Med 1 770 g per pjäx, cirka 3,5 kg per par, ligger den i motsatt ände av spektrumet jämfört med en kolfiberpjäx, med en flex på 130 som stöttar kraftigare åkning på vägen ner.
Den extra vikten är priset för förtroendet i nedfärden. För åkare som åker topptur regelbundet och bryr sig om hur skidan känns i nedfärden förblir den referenspunkten som varje lättare pjäx måste slå.
GoPro: ett minimalt kamerakit för långa dagar
För en vanlig skidtur på toppen är det planerade kamerakitet en enda GoPro med en uppsättning ND-filter och ett solglasögonobjektiv. Komponenter som inte behövs kan tas bort, och kameran kan filma i mörker ganska bra. För ett större mål kommer powerbank, pannlampa och extra ljudutrustning tillbaka i ryggsäcken.
Hela kamera- och teknikväskan, som bar i sig lavalierkablar, en mikrofon, reservbatterier, en powerbank och actionkameran, vägde 1 360 g. Att skala ned den för nästa mål ger cirka 870 g, en besparing på ungefär 500 g.

Fördelen med en enda actionkamera är att den tar bort beslut. Ingen andra kroppar, inga objektivval och ingen väska av tillbehör att packa om före soluppgången. På ett guidade mål där gruppen är i rörelse tidigt är den enkelheten mer värd än den extra räckvidden hos ett större kit.
Sony RX100: kameran som blev kvar hemma
RX100 reste som en del av samma kamera- och teknikväska, tillsammans med actionkameran, ljudutrustningen, en powerbank och reservbatterier. För nästa mål är planen att lämna den hemma. Under en lång guidad dag duplicerar den kompakta kameran den täckning som actionkameran redan tillhandahåller, och varje extra kamera medför kablar, batterier och laddningstid.
För skidåkare som verkligen vill ha stillbilder är en kompaktkamera fortfarande det mest portabla sättet att få dem. För den som filmar en dag i rörelse är actionkameran ensam det lättare svaret.
Kläder, ryggsäckar och det lilla
Skalklädern var en av de tydligare vinsterna. En resortjacka och byxa-växling vägde 1 870 g och packades stort. Bytet till en Gore-Tex Pro-jacka och byxa broughte samma kategori ner till ungefär 1 200 g, ungefär 600 g lättare, och den packas mycket mindre.
Resten av klädlistan rörde sig åt andra hållet på 4 000-metersprojektet, från ungefär 1 360 g på en normal dag till 1 862 g, på grund av extra lager, en mössa, extrastrumpor och en tunn merinot-shjorta. Att trimma tillbaka för nästa resa sparade endast mindre än 200 g och landade på cirka 1 670 g.
Stigar och stegjärn reser normalt i sina egna väskor på ungefär 950 g. Bärs tillsammans med ett skidband blir det cirka 850 g. Valet av ryggsäck spelar större roll: en 32-liters ryggsäck på cirka 1 200 g mot en 50-liters ryggsäck på ungefär 2 200 g, en hel kilos skillnad. Nästa mål planeras runt den mindre ryggsäcken.
Bergsklättringshårdvara är en blandad bild. En fullständig klättersele på 407 g kan ersättas av en mindre sele på cirka 200 g. Pjäxsstegjärn med framsektioner i stål och baksektioner i aluminium stannar på cirka 560 g, och isyxan stannar på ungefär 270 g. Ett 30 m långt snöre på 6 mm blev 880 g och förväntas stanna på samma nivå eller växa.
Mat och vatten blev ungefär 2 660 g på projektet. Övergång från en 1,5 liters mjukflaska till två 500 ml-flaskor och att bära mindre snacks ger ungefär 2 080 g för nästa försök. Toalettartiklar och småsaker sjönk från 290 g till ungefär 244 g, och ett resemolton tillförde 158 g. Stavar på 640 g har ett Phillips-skruvhuvud och ett platt skruvhuvud inuti, vilket möjliggör snabba bindningsbyten. Hjälm, goggles med ett enda glas och solglasögon blev tillsammans 680 g. Lavinutrustning — sonar, spade och larmtransceiver — behålls precis som den är.
Allmänna köpråd
Investera först i pjäxor och skidor. De har den största viktskillnaden och den största prestandaskillnaden. En delvis kolfiberpjäx för topptur kan spara ungefär 1,2 kg på fötterna, vilket känns vid varje steg under en lång stigning, men det kostar kontroll i nedfärden, så matcha pjäxan mot de nedfärder du faktiskt planerar att åka.
Titta på skalklädern i andra hand. Övergång från vattenavvisande resortkläder till en riktig bergsklättringsjacka och byxa sparade ungefär 600 g och mycket packvolym, och förbättringen i andningsförmåga känns i uppförsbacken.
Behandla ryggsäcken som ett beslut snarare än som en standard. En ryggsäck dimensionerad efter den utrustning du redan har trimmat är mer värd än en större ryggsäck med utrymme till över.

Den ärliga slutsatsen från ett mål på 4 000 meter är att säkerhetsutrustning, lavinutrustning och rep inte är platserna att spara vikt. Besparingarna kommer från de föremål du väljer en gång och bär med dig i åratal: skidor, pjäxor och skalkläder. Mindre nedskärningar, som att överge ett extra par strumpor eller en andra tub solkräm, är värda att göra, men de summerar till gram snarare än kilo.
Slutsats
Den planerade totalen för nästa stora mål är ungefär 18,48 kg, ungefär 3,2 kg lättare än de 21,7 kg som bars under det första 4 000-metersprojektet, och i stort sett på nivå med en vanlig topptursdag på cirka 18,1 kg trots tillägg av rep och bergsklättringsutrustning.
Nästan allt av det kommer från två beslut: en skida som är lätt och snabb utan att offra en säkrare bindning, och en delvis kolfiberpjäx som sparar ungefär 1,2 kg på fötterna. Allt annat är förfining, och disciplinen att packa i märkta grupper om cirka 50 g är det som gör en tidig start att kännas lugn snarare än kaotisk.




