Nederlands · Ski Touring Gear

Ski-touruitrustinglijst: wat een 4.000-meterdoel leert over pakgewicht

Een praktische analyse van het pakgewicht bij ski-toeren vanaf een 4.000-meterdoel, met aandacht voor keuzes in ski's, schoenen, camera's en kleding, en waar de echte besparingen zitten.

Bekijk de Engelse versie

Inleiding

Een ski-alpinisme-doel op 4.000 meter zet een tourset onder echte druk. Lange aanlopen, aanhoudend hoogtemeters maken en een gids die de veiligheidsuitrusting van de groep draagt, betekenen dat het gewicht aan je voeten en in je pak het deel van de dag is dat je volledig zelf beheerst.

Het vergelijken van drie sets maakt het beeld helder. Een standaard ski-tourdag kwam uit op ongeveer 18,1 kg aan uitrusting aan de voeten en in het pak. Het 4.000-meterproject steeg naar zo’n 21,7 kg. De geplande set voor het volgende grote doel komt uit rond 18,48 kg, ongeveer 3,2 kg lichter dan het project en ruwweg gelijk aan een gewone tourdag, zelfs met touw en alpinisme-hardware erbij.

Waar het gewicht werkelijk vandaan komt

De grootste hefboom is wat je aan je voeten draagt. Ski’s en schoenen maken het grootste deel uit van het verschil tussen een comfortabele tourset en een alpinisme-set, en het zijn ook de twee items die het skiën zelf veranderen.

Alles verder gedraagt zich anders. Stokken, helm en bril, lawine-uitrusting, en huiden en stijgijzers zijn vrijwel vaste kosten. Die afslanken betekent meestal veiligheid of functionaliteit inleveren, en de grammen die je wint zijn klein.

Luchtfoto van ski-alpinisme-uitrusting gegroepeerd op een betonnen vloer met een digitale weegschaal

Het tweede patroon is dat het besparen op kleine items zelden het totaal verandert. Het schrappen van reservekousen, een buff en een onderbroek van de kledinglijst leverde minder dan 200 g op, wat teleurstellend is zodra je de tas over een gletsjer hebt gedragen. De veranderingen die ertoe doen, zijn degene die je één keer doorvoert en dan jaren draagt.

Atomic Backline 107: de ski om te houden

De Backline 107 is de ski die op standaard tourdagen wordt gebruikt. Hij is licht, snel en krachtig, en het was het enige onderdeel van de set dat voor het volgende doel niet veranderde. Hij woog 2.460 g per ski, zo’n 4,9 kg per paar, met een binding die veiliger is dan de pin-bindings die op lichtere sets worden gebruikt.

De enige geplande wijziging is een iets lichtere binding zonder ski-stopper, met alles verder zoals het is. Rijders die de veiligheidsmarge van een non-pin-binding willen, moeten rekenen op extra grammen, en bij deze ski werd die afweging het waard geacht.

Atomic Backline Carbon: gewicht besparen aan je voeten

De Backline Carbon is een deels koolstofvoeten-schoen gebouwd rond laag gewicht. Hij heeft een flex van 110 en blijft comfortabel tijdens lange dagen, en woog 1.156 g per schoen, rond 2.300 g per paar. Vergeleken met het paar van ongeveer 3,5 kg dat op normale tourdagen wordt gebruikt, is dat zo’n 1,2 kg bespaard aan de voeten, de meest merkbare vorm van besparing op een lange klim.

De afweging is controle. Een zo licht pedaal geeft op de afdaling behoorlijk wat prijs, dus het past bij doelen waar de aanloop en het beklimmen de dag bepalen.

Ski-toerder beklimt bij dageraad een lange sneeuwhelling met een stijgspoor dat achter hem kronkelt

Voor wie een koolstof-tourschoen overweegt, is de nuttige vraag niet of hij lichter is, maar of de afdalingen op het traject binnen zijn comfortzone vallen. Op lange begeleide alpinisme-doelen die grotendeels bestaan uit klimmen en gletsjers, is die afweging meestal logisch.

Atomic Hawx Prime XTD 130: de alledaagse tourschoen

De Hawx Prime XTD 130 is de schoen voor gewone tourdagen. Met 1.770 g per schoen, ongeveer 3,5 kg per paar, zit hij aan het andere uiterste van het spectrum dan een koolstofvoeten-schoen, met een flex van 130 die krachtiger skiën in de afdaling ondersteunt.

Dat extra gewicht is de prijs van vertrouwen in de afdaling. Voor rijders die regelmatig toeren en om het gevoel van de ski in de afdaling geven, blijft hij het referentiepunt dat elke lichtere schoen moet overtreffen.

GoPro: een minimale camerasetup voor lange dagen

Voor een normale ski-tour is de geplande camerasetup één GoPro met een set ND-filters en een zonnebrillens. Componenten die niet nodig zijn, kunnen worden verwijderd, en de camera filmt behoorlijk goed in het donker. Voor een groter doel komen een powerbank, een hoofdlamp en extra audioapparatuur terug in het pak.

De complete camera- en technologiebag, met lavalier-kabels, een microfoon, reservebatterijen, een powerbank en de actioncamera, woog 1.360 g. Terugschalen voor het volgende doel brengt dat op rond 870 g, een besparing van ongeveer 500 g.

Actioncamera geklemd op een skistokgreep met een besneeuwde bergrug op de achtergrond

Het aantrekkelijke van één actioncamera is dat het beslissingen wegneemt. Er is geen tweede body, geen lenskeuze en geen tas vol accessoires die je voor zonsopgang opnieuw inpakt. Op een begeleid doel waar de groep vroeg vertrekt, is die eenvoud meer waard dan het extra bereik van een grotere set.

Sony RX100: de camera die thuisbleef

De RX100 reisde in dezelfde camera- en technologiebag, samen met de actioncamera, audioapparatuur, een powerbank en reservebatterijen. Voor het volgende doel is het plan om hem thuis te laten. Op een lange begeleide dag dupliceert de compacte body de beelddekking die de actioncamera al levert, en elke extra body brengt kabels, batterijen en laadtijd met zich mee.

Voor skiërs die echt stilstaande beelden willen, blijft een compacte camera de meest draagbare manier om die te krijgen. Voor wie een beweeglijke dag filmt, is alleen de actioncamera het lichtere antwoord.

Kleding, tassen en de kleine dingen

Shellkleding was een van de duidelijkste winsten. Een resort- set van jack en broek woog 1.870 g en pakte groot in. overstappen op een Gore-Tex Pro jack en broen bracht dezelfde categorie terug op ongeveer 1.200 g, ruwweg 600 g lichter, en het pakt aanzienlijk kleiner in.

De rest van de kledinglijst ging de andere kant op bij het 4.000-meterproject, van ongeveer 1.360 g op een normale dag naar 1.862 g, door extra lagen, een muts, reservekousen en een dun merino-shirt. Terugschalen voor de volgende reis leverde minder dan 200 g op, uitkomt rond 1.670 g.

Huiden en stijgijzers reizen normaal in eigen tassen, samen ongeveer 950 g. Samen met een skistrop gedragen komen ze op ongeveer 850 g. De keuze van de rugzak telt zwaarder: een 32-liter pak rond 1.200 g tegenover een 50-liter pak van ongeveer 2.200 g, een volle kilo verschil. Het volgende doel is gepland rond de kleinere tas.

Alpinisme-hardware is een gemengd verhaal. Een volledig klimgordel van 407 g kan worden vervangen door een kleiner gordel van rond 200 g. Schoenstijgijzers met stalen voorpunten en aluminium achterdelen blijven op ongeveer 560 g, en de ijsbijl blijft op ongeveer 270 g. Een 30 m lang stuk 6 mm koord kwam op 880 g en zal naar verwachting gelijk blijven of groeien.

Eten en water kwamen op het project uit op ongeveer 2.660 g. overstappen van een 1,5 liter softfles op twee flessen van 500 ml en minder snacks meenemen, brengt dat voor de volgende poging op rond 2.080 g. Toiletryeen en kleine spullen daalden van 290 g naar ongeveer 244 g, en een laken voor onderweg telde 158 g extra. Stokken van 640 g hebben een Phillips-kop en een vlakke schroefkop binnenin, wat snelle bindingwissels mogelijk maakt. Helm, bril met één lens en zonnebril samen kwamen op 680 g. Lawine-uitrusting, een sonde, schep en transceiver, blijft precies zoals hij is.

Algemene koopadviezen

Geef eerst geld uit aan schoenen en ski’s. Zij leveren het grootste gewichtsverschil én het grootste prestatieverschil. Een deels koolstof-tourschoen kan zo’n 1,2 kg aan de voeten besparen, wat bij elke stap van een lange klim merkbaar is, maar het kost afdalingscontrole, dus kies de schoen passend bij de afdalingen die je daadwerkelijk van plan bent te skiën.

Bekijk shells als tweede. overstappen van waterafstotende resortkleding op een echte alpinisme-jack en broe leverde ruwweg 600 g en veel inpakvolume op, en de verbetering in ademend vermogen is voelbaar tijdens het stijgen.

Behandel de tas als een beslissing, niet als een vanzelfsprekendheid. Een tas die past bij uitrusting die je al hebt afgeslankt, is meer waard dan een grotere tas met ruimte over.

Ingepelde alpine rugzak met daarnaast touw, ijsbijl en shelljack uitgelegd

De eerlijke conclusie van een 4.000-meterdoel is dat veiligheidsuitrusting, lawineset en touw niet de plaatsen zijn om gewicht te besparen. De besparingen komen uit de items die je één keer kiest en jaren meedraagt: ski’s, schoenen en shells. Kleinere versnellingen, zoals het laten thuis van een reservepaar kousen of een tweede tube zonnebrandcrème, zijn het doen waard, maar ze tellen op tot grammen in plaats van kilo’s.

Conclusie

Het geplande totaal voor het volgende grote doel is rond 18,48 kg, ongeveer 3,2 kg lichter dan de 21,7 kg die op het eerste 4.000-meterproject werd gedragen, en ruwweg gelijk aan een gewone ski-tourdag van ongeveer 18,1 kg, ondanks het toevoegen van touw en alpinisme-hardware.

Bijna alles daarvan komt uit twee beslissingen: een ski die licht en snel is zonder een veiligere binding op te geven, en een deels koolstof-schoen die zo’n 1,2 kg aan de voeten bespaart. Al het andere is verfijning, en de discipline van inpakken in gelabelde groepen van ongeveer 50 g is wat een vroege start kalm laat aanvoelen in plaats van chaotisch.

Verder lezen

Gerelateerde reviews

Review Scott Patrol E2 Ultralight: een van de lichtste elektronische airbagrugzakken voor skitoeren

Ski Touring Gear

Review Scott Patrol E2 Ultralight: een van de lichtste elektronische airbagrugzakken voor skitoeren

Een nadere blik op de Scott Patrol E2 Ultralight, een elektronische airbagrugzak gemaakt van Dyneema composietstof die het gewicht onder 2 kg houdt zonder in te boeten aan duurzaamheid of toegang tot lawineuitrusting.

15-10-2026
Skitoer- en freeride-uitrusting die je moet kennen: een praktische rondgang

Ski Touring Gear

Skitoer- en freeride-uitrusting die je moet kennen: een praktische rondgang

Van ultralichte toerski's tot hybride bindingen, klimmateriaal en een krachtige hoofdlamp: dit is de uitrusting die het bewegen door de winterse bergen gemakkelijker maakt.

15-10-2026
Ultralichte backpacking-uitrusting gerangschikt in een flat-lay op een betonnen oppervlak

Backpacking Gear

Een basisgewicht van 4,5 kg opbouwen: een ultralichte backpacking-uitrustingslijst

Een praktische uiteenzetting van de ultralichte onderdelen achter een basisgewicht van 4,5 kg, van een rugzak van 765 g en een ruime eenpersoonstent tot een volledige kampeerstoel en een betrouwbaar waterfilter.

26-9-2026