Nederlands · Ski Gear

Poederski-overzicht: Acht brede ski's van 108 tot 122 mm vergeleken

Acht brede poeder- en freerideski's van 108 mm tot 122 mm onder de voet, vergeleken op rocker, flex, gewicht en de sneeuwcondities waarvoor ze werkelijk geschikt zijn.

Acht brede poederski's leunend tegen een lichtgekleurde betonnen muur in zacht daglicht

Bekijk de Engelse versie

Inleiding

Ski’s tussen 108 mm en 122 mm onder de voet vormen de breedste categorie die de meeste pistskiërs ooit realistisch zullen overwegen. Ze drijven in verse sneeuw, ze blijven hanteerbaar zodra de poeder is bereden, en ze kunnen nog steeds terug naar de lift worden gestuurd op een prepareerde piste. De afwegingen zitten in gewicht, flex en vorm, en precies die afwegingen zijn waar dit overzicht over gaat.

Acht ski’s worden hier behandeld, ruwweg geordend op hoe ze zich gedragen in plaats van op breedte alleen. Sommige zijn gebouwd rond metalen laminaten en stabiliteit. Andere zijn ultralichte twins die zijn ontworpen om te butteren en zijwaarts te gooien. Geen van hen is een slechte keuze. De nuttige vraag is welke past bij de sneeuw waarin jij werkelijk skiët.

Hoe wij deze ski’s hebben beoordeeld

Breedte is het minst interessante getal op een brede ski. Twee ski’s van 112 mm kunnen zich volledig anders aanvoelen, afhankelijk van vier dingen: de lengte en hoogte van de rocker, de mate van staart-splay, de taper aan de uiteinden, en waar het metaal in de opbouw zit.

Rocker is het duidelijkste signaal van intentie. Een lange, lage tip-rocker houdt de voorkant van de ski boven de sneeuw zonder dat hij vaag aanvoelt, en een staart met veel lengte maar weinig splay laat soepel los terwijl hij toch grip houdt. Een sterk gespleten, bijna symmetrische staart doet het tegenovergestelde: hij drijft en smeert gemakkelijk, maar geeft de lange effectieve rand op die een ski geplant laat aanvoelen.

Metaalplaatsing is net zo belangrijk. Sommige ski’s lopen met volledige breedte metaal door de tips en staarten, wat voorkomt dat de uiteinden zich vervormen wanneer ze iets stevigs raken. Anderen beëindigen het metaal waar de rocker begint, waardoor de voorkant van de ski licht en gemakkelijk blijft terwijl grip en demping onder de voet behouden blijven. Geen van beide aanpakken is beter. Ze produceren simpelweg verschillende gevoelens op sneeuw.

Close-up van twee brede ski-staarten op sneeuw met verschillende rockervormen

Gewicht en taper maken het plaatje compleet. Taper brengt het breedste punt van de ski dichter bij het midden, waardoor de tips en staarten lichter aanvoelen en gemakkelijker te gooien zijn. Het gewicht varieert enorm in deze categorie, van iets meer dan 1.600 g tot ruim voorbij 2.500 g, en het beïnvloedt het zwaaiwart, de moeite bergopwaarts en hoeveel inbreng de ski vereist.

Het is ook goed om eerlijk te zijn over de condities. Een volledig arsenaal aan poederski’s in werkelijk diepe sneeuw krijgen is logistiek lastig, en veel eerste indrukken worden gevormd op stevigere dagen. Dat is nog steeds nuttige informatie. Flex, randengrip, bochtvorm en balans komen allemaal duidelijk naar voren op prepareerde pistes, en de verschillen tussen deze ski’s zijn groot genoeg om direct te voelen.

K2 Mindbender 108 Ti: Precisie met een freeride-rocker

De Mindbender 108 Ti is de breedste ski in de Mindbender-collectie die metaal gebruikt, en hij draagt dezelfde updates die op de smallere modellen zijn toegepast: een omgevormde Y-beam, een volledige sidewall en een progressiever freeride-rockerprofiel. Met ongeveer 2.240 g is hij niet licht, en dat gewicht is de bron van zijn karakter.

Eerdere versies van deze ski hadden de reputatie nerveus en hapberig aan te voelen. Het verplaatsen van het metaal uit de tip en het verlengen van de rocker pakten dat direct aan, en de rechter sidecut door de tips en staarten zorgt ervoor dat de ski soepeler loopt. Het resultaat is echte randprecisie, een gedempte en stabiele rit, en een gelijkmatige flex die voorspelbaar loslaat aan het einde van een bocht.

Het rockerprofiel is lang in de tip en lang maar laag in de staart, wat de ski een van de betere prestaties op de piste in deze groep geeft terwijl hij toch goed blijft drijven in zachte sneeuw. Zie het als een bredere all-mountain ski in plaats van een specifiek poedergereedschap. Hij is op zijn best in achtergebleven, versnipperde of uitgewaaide sneeuw, waar een lichtere ski rond wordt geschopt.

Line Vision 108: De lichte, speelse optie

De Vision 108 is de uitschieter van dit overzicht. Zijn kern is extreem licht, en de triple hybride constructie combineert carbon, aramide en fiberglass. Het resultaat is een ski van iets meer dan 1.600 g, wat opmerkelijk is voor deze breedte.

Het is ook een van de zachtst flexende ski’s in de categorie. Je kunt hem met de hand buigen zonder veel moeite. Die zachtheid betekent niet dat hij dood is. Er zit echte energie in de camber opgeslagen, en de flex is ontworpen om doorheen te duwen in plaats van te weerstaan. De vorm is een twin tip, en hoewel hij niet als een echte toerski wordt marketing, heeft hij genoeg van die capaciteit om de kloof te overbruggen. De kanttekening is dat het bevestigen van huiden minder veilig is dan op een speciaal gebouwde toerski.

Het beoogde gebruik is smal en duidelijk: nose butters, speelse bochten en langzame creativiteit in diepe sneeuw. Het is geen agressieve ski en hij doet alsof niet. Koop hem voor wat hij doet in plaats van voor wat hij niet doet.

Salomon QST Blank: De zuivere poedermaatstaf

De QST Blank is een specifieke poederski, en zijn meest onderscheidende getal is een bochtradius van 17 m, een van de kortste in deze vergelijking. Op papier klinkt dat alsof hij in diepe sneeuw kan haperen. In de praktijk houdt het rockerprofiel hem voorspelbaar, met een drijvende, surfy-vorm aan beide uiteinden en een sterk midden.

Die kortere radius is wat de ski zo bruikbaar maakt. In perfecte diepe poeder drijft hij zo goed als alles hier. In alles minder dan perfect blijft hij responsief, komt hij willend over de valijnen heen en kan hij werkelijk worden gecarvd. Het midden draagt de stabiliteit terwijl de tips en staarten los blijven, wat een nuttige herinnering is dat een ski niet uniform stijf hoeft te zijn om steunend aan te voelen.

Skiër die door diepe poeder sneeuwt in een berijdbare boombaan

Met iets meer dan 2.200 g en een rond flexpatroon komt de QST Blank niet helemaal overeen met de rauwe kracht van de zwaarste metaalgelamineerde ski’s hier, maar hij komt dichtbij, en in ruil daarvoor is hij drijvender en veerkrachtiger. In dichte bomen flickt de staart gemakkelijk uit, en dat is waar een kortere radius echt zijn vruchten afwerpt.

Atomic Bent 110: Zacht, los en boterachtig

De Bent 110 neemt zachtheid verder dan bijna alles hier. De flex is extreem zacht, de ski zit rond 1.800 g in de 180 cm-lengte, en de rocker is bijna symmetrisch tussen tip en staart, met Horizon Tech aan beide uiteinden. Het ontwerpdoel is duidelijk: super surfy, super los, gemakkelijk te draaien.

Lengte is op deze ski belangrijker dan op de meeste. Een kortere maat kan aanvoelen alsof er niets voor je is om tegen te duwen, terwijl een langere maat gemakkelijk blijft skiën omdat de flex zo zacht is. Dat is een nuttige herinnering dat op zeer zachte, sterk gerockte ski’s een maat groter vaak de vergevingsgezindere keuze is.

Dit is een hybride freestyle-poederski in plaats van een agressieve. Het past bij rijders die willen landen in switch in zachte sneeuw, en hij is breed genoeg dat parkgebruik een compromis is in plaats van een natuurlijke fit. Het is ook niet automatisch de juiste stap omhoog vanuit een smallere Bent. De rocker, flex en camber zijn anders genoeg dat het gevoel substantieel verandert.

Nordica Enforcer 110: Stevige stabiliteit die nog steeds draait

De Enforcer 110 heeft waarschijnlijk de meest robuuste bouw in dit overzicht: een volledige houten kern, twee lagen metaal en lichter carbon in de tips. Hij zit rond 2.300 g, wat veel ski is om te bewegen, en toch voelt hij merkbaar behendig op sneeuw. De sidecut is toegankelijk genoeg dat de ski kan worden gekanteld en gestuurd in plaats van simpelweg overleefd.

Het belangrijkste verschil met de smallere Enforcers is het verlengde rockerprofiel. De rockerbuik is langer, terwijl de totale splay aan de tip- en staarteinden ruwweg vergelijkbaar blijft. Die extra lengte is wat de ski zowel sterker als surfiger tegelijk maakt, en het is een groot deel van waarom deze vorm zo invloedrijk is geweest.

Voor gevorderde en expertskiërs die het gewicht niet erg vinden, is dit een zeer goed afgeronde brede ski. Hij surft en smeert in diepe sneeuw, hij scheurt door crud en chop, en de rebound, stabiliteit en demping zijn uitzonderlijk. Maatkeuze verdient aandacht: te lang gaan is hier een veelgemaakte fout, en de middenmaat geeft de meeste skiërs alle stabiliteit die ze nodig hebben.

Blizzard Rustler 11: Metaal waar het telt

Met iets minder dan 2.000 g in de 180 cm-lengte is de Rustler 11 opmerkelijk licht voor een ski met metaal erin. Het metaal loopt onder de voet over de volledige breedte en spietst daarna uit in een centrale ruggengraat door de tips en staarten, eindigend precies waar de rocker begint. Dat is een net stuk ontwerp: de voorkant van de ski blijft licht en drijvend, de staart laat gemakkelijk los, en het midden heeft nog steeds grip.

Met 112 mm onder de voet werkt hij goed op de piste evenals in zachte sneeuw, en het lichtere zwaaiwart maakt het gemakkelijker om van bocht naar bocht te bewegen dan bij zwaardere freerideski’s. Hij is niet zo hoogoctaan als een Enforcer 110, maar het is nog steeds een high-performance ski.

Brede skirand die stevige, uitgewaaide sneeuw vastpakt naast zachtere sneeuw

Het metaal onder de voet is nuttiger dan het klinkt. Poederdagen in skioorden omvatten meestal op een gegeven moment het oversteken van iets ijsig, en grip en camber onder de voet hebben in dat moment is wat een brede ski betrouwbaar maakt in plaats van slechts drijvend. De rockerlijn die matcht met het einde van het metaal is een goede visuele herinnering aan hoe de ski bedoeld is te worden gebruikt: los aan de uiteinden, geplant in het midden.

K2 Mindbender 116 C: Directionele drijfvermogen bij 116 mm

Bij 116 mm is de Mindbender 116 C gericht op directionele skiërs in plaats van freestyle-rijders. De carbon spectral vlecht is strakker in de shovel en losser in de staart, wat sterkte brengt waar een sturende skiër het nodig heeft en de achterkant van de ski gemakkelijk loslaat.

Met ongeveer 2.050 g is hij licht voor de hoeveelheid oppervlakte die hij draagt. De tip-rocker is lang en gevormd specifiek voor drijfvermogen, met een recht gedeelte dat zich bijna als een scharnier gedraagt voordat hij omhoog buigt in de tip. De staart heeft weinig splay maar veel lengte, wat de ski door de sneeuw laat snijden in plaats van zijwaarts te drijven.

Voor zijn breedte is hij opmerkelijk gemakkelijk te skiën, met een gezond, toegankelijk flexpatroon dat toch steun biedt. Het is de natuurlijke keuze voor directionele skiërs in sneeuwrijkere regio’s die veel drijfvermogen willen zonder de sterkste of meest agressieve skiër op de berg te hoeven zijn.

K2 Reckoner 122: Een backcountry-freestylespecialist

De Reckoner 122 sluit het bereik af op iets minder dan 2.200 g, en hij is gebouwd op veel dezelfde manier als de 112 mm-versie in dezelfde lijn. De rocker begint ver beneden op de ski, met een grote hoeveelheid staart-rocker, en de taper is minder agressief aan de tip dan op sommige freestylvormen, wat meer oppervlakte in de shovel laat om drijfvermogen te genereren.

Dit is een specifieke zachte-sneeuw-ski. De flex wil worden gebogen en mee gespeeld in plaats van hard gestuurd, en de constructie is geavanceerder dan de eenvoudigste freestyle-bouw, met redelijke torsiestijfheid en responsiviteit. Het is een backcountry-freestyle-poederski, ontwikkeld met aanzienlijke inbreng van atleten die iets wilden dat diep kon landen en in switch kon landen.

Toepassing in de echte wereld is smal. Het is het soort ski dat schittert in open, onaangeroerd terrein met natuurlijke features, pillows en wind lips, en het maakt veel minder zin voor rijders die hun seizoen doorbrengen op geprepareerde sneeuw en smalle paden. Binnen zijn beoogde gebruik is het een werkelijk indrukwekkend gereedschap.

Aankoopadvies: Breedte en vorm afstemmen op jouw sneeuw

Kies op basis van de sneeuw waarin je werkelijk het meest skiët, niet de sneeuw waar je op hoopt. Diepe sneeuw is vergevingsgezind. Bijna alles in dit breedtebereik zal leuk zijn op een werkelijk verse dag, dus de verschillen tellen het zwaarst in de condities die die dagen omringen.

Verzameling brede poederski's leunend tegen een houten muur van een skioord

Als je brede ski vooral versnipperde, bereden of door wind beïnvloede sneeuw zal zien, ga dan richting een gedempte, met metaal ondersteunde vorm. De Mindbender 108 Ti, de Enforcer 110 en de Rustler 11 behandelen dat soort sneeuw allemaal goed, met de Rustler 11 de lichtste van de drie en de Enforcer 110 de krachtigste. Alle drie blijven ook bruikbaar op prepareerde pistes, wat telt als de ski een vast onderdeel van je arsenaal wordt.

Als de ski een specifiek gereedschap voor diepe sneeuw is, is de QST Blank de meest overtuigende zuivere poederoptie hier, en hij blijft plezierig wanneer de condities zachter worden. De Mindbender 116 C is de betere keuze voor directionele skiërs die drijfvermogen bij breedte willen zonder twin tip, terwijl de Vision 108 en Bent 110 passen bij rijders die lichtheid en speelsheid boven stabiliteit stellen. De Reckoner 122 is specifiek voor backcountry-freestyleterrein.

Twee laatste punten. Ten eerste: gewicht en flex tellen zwaarder dan breedte alleen. Een ski van 122 mm die gemakkelijk te buigen is, kan minder veeleisend zijn dan een ski van 110 mm gebouwd als een raceplank. Ten tweede: kies je maat zorgvuldig. Op zeer zachte, sterk gerockte ski’s is te kort gaan meestal een grotere fout dan iets te lang gaan.

Conclusie

Poederski’s van 108 mm tot 122 mm bestrijken een breed terrein, en de acht ski’s hier laten zien hoe verschillend dat terrein kan worden geïnterpreteerd. De Mindbender 108 Ti en de Enforcer 110 zijn gebouwd voor kracht en wisselvallige sneeuw. De Rustler 11 vindt een middenweg met een lichte bouw en metaal onder de voet. De QST Blank en Mindbender 116 C jagen op drijfvermogen met zeer verschillende staartvormen. De Vision 108, Bent 110 en Reckoner 122 ruilen stabiliteit in voor speelsheid en laag gewicht.

Geen van deze is een compromis op een goede dag. De juiste keuze komt neer op hoe de rest van je seizoen eruitziet, en de ski daaraan aanpassen is de meest betrouwbare manier om er uiteindelijk blij mee te zijn.

Verder lezen

Gerelateerde reviews

Zes freerideski's in blauw, oranje en zwart staand in een houten rek

Ski Gear

2023 Blizzard Hustle vs Rustler: zes freerideski's vergeleken

Blizzards Hustle-collectie 2023 herbouwt de Rustler-vorm met een lichtere kern en zonder metaal. Hier lees je hoe alle zes ski's van elkaar verschillen en welke het beste bij jouw rijstijl past.

14-10-2026
Skis van het jaar 2023: Atomic Maverick 88 TI, Salomon QST 106 en Look SPX 12 Pro

Ski Gear

Skis van het jaar 2023: Atomic Maverick 88 TI, Salomon QST 106 en Look SPX 12 Pro

Drie toonaangevende ski-keuzes voor all-mountain carving, poederdagen en betrouwbare bindprestaties, met praktische koopadviezen voor de modellen van 2023.

14-10-2026
2025 Nordica Enforcer 104 Review: Een Directionele Charger Vervangt de 104 Free

Ski Gear

2025 Nordica Enforcer 104 Review: Een Directionele Charger Vervangt de 104 Free

De 2025 Nordica Enforcer 104 laat de naam Free en het twin-tip karakter vallen, en krijgt gewicht, stijfheid en kalmte in rommelige sneeuw terug. Dit is er veranderd en voor wie de ski geschikt is.

14-10-2026