Nederlands · Touring Skis
Beste toerski's: 20 backcountry-modellen vergeleken, van lichtste tot zwaarste
Een op gewicht gesorteerde gids naar 20 toerski's, van klimmachines van 1.260 g tot powder twin tips van 2.020 g, met bouw-, shape- en bindingnotities voor elk model.
Inleiding
Toerski’s bevinden zich tussen twee concurrerende eisen. Laag gewicht maakt de beklimming makkelijker, terwijl stijfheid en demping de afdaling de moeite waard maken. Zeer weinig ski’s zijn in beide uitstekend, en dat is precies de reden waarom deze categorie zoveel verschillende antwoorden kent.
Elk model hieronder is gesorteerd van lichtst naar zwaarst op basis van het gewicht dat voor de genoemde lengte wordt opgegeven. Het bereik loopt van grofweg 1.260 g tot iets meer dan 2.000 g, ruim genoeg om conditie-trainingen op geprepareerde pistes, hutten-tochten, lange aanlopen en diepsneeuwafdalingen te dekken. Sommige van deze ski’s delen een mal met een piste-tegenhanger, meestal met een vlakkere tail en een lichtere kern. Andere zijn vanaf de basis ontworpen voor het stijgspoor.
Hoe deze vergelijking is opgebouwd
De ski’s staan van licht naar zwaar genoteerd. De gewichtsgegevens komen van de bij elk item genoemde lengte, en kleine variaties tussen afzonderlijke paren zijn normaal, dus beschouw de cijfers als een leidraad en niet als een exacte rangschikking. Gewicht bepaalt de beleving meer dan welk ander enkel getal dan ook, maar het is zeker niet het hele verhaal.
De constructie vult de rest in. Carbon in een vlakke stringer gedraagt zich anders dan carbon dat in een driedimensionale vorm gegoten is. Een metalen laminaat voegt demping en gewicht toe. Een cap- of deels cap-constructie kan de zijkanten dunner maken zonder samenhang te verliezen. Waar een ski een mal deelt met een alpien model, zit het verschil meestal in de tail.

De tail-vorm is hier belangrijker dan in de meeste categorieën. Een vlakkere tail geeft een stijgveld meer contact en betere grip tijdens de klim, en biedt een steviger platform wanneer de sneeuw hard is of het terrein exposures kent. Een gerockte tail is speelser en laat makkelijker los, maar voelt minder stabiel op een traverse. De draairadius is het andere getal dat het checken waard is: een lange radius moedigt grote, drijvende bochten aan, terwijl een kortere radius rondere en responsievere bochten oplevert.
De bindingkeuze is onlosmakelijk verbonden met de ski. Een lichte tech-binding komt een lichte ski goed van pas, terwijl een zwaardere hybride binding meer zin heeft aan het stijvere, bredere uiteinde van deze lijst. Er is geen universeel juiste keuze, alleen afwegingen die passen bij een specifieke skiër en een specifiek soort dag.
Dynastar M-Tour 99
De M-Tour 99 leent zijn mal van de M-Pro 99, met één belangrijke wijziging: een kortere, vlakkere tail die het toerstijgveld meer contact en efficiëntere grip tijdens de klim geeft. Dynastar bouwt hem rond een paulownia-houten kern met basaltvezel en dezelfde hybride polyurethaan-ziwandtechnologie die in de M-Pro- en M3-lijnen wordt gebruikt. Met ongeveer 1.265 g in een 178 belandt hij aan de lichte kant van deze lijst en skiert hij stijver dan het gewicht doet vermoeden. De tip-rocker is lang met gematigde splay, waardoor een taille van 99 mm beter blijft drijven dan het getal suggereert. Een lichte tech-binding is hier de logische combinatie.
Blizzard Zero G 95
Blizzards Carbon Drive 2.0-constructie boogt carbon in een driedimensionale vorm in plaats van het vlak te leggen, wat een sterkere en minder pingende ski oplevert. Het resultaat is een toerski van 95 mm die ongeveer 1.280 g weegt en voor dat getal opmerkelijk stijf is. De draairadius is lang, grofweg 22 m in een 178 en dichter bij 24 of 25 m in een 185. Die combinatie is efficiënt tijdens de klim en verrassend leuk tijdens de afdaling, omdat een langere radius de tail-rand makkelijker loslaat dan een strakke sidecut. Een lichte binding past het best bij deze bouw.
Völkl Rise Beyond 96
De Rise Beyond 96 gebruikt een meerlaagse toerkern met lichte stringers langs de zijkanten, es onder de voeten en een speciaal bindingsmontageplatform. Het is een volledig gecapte ski, waarmee Völkl de zijkanten kan verdünnen zonder stabiliteit te verliezen. Met ongeveer 1.260 g in een 170 is het een van de lichtste ski’s hier, en de flex zit aan de zachtere kant omdat er geen carbon in de layup zit. Völkl’s 3D radius geeft hem een draairadius van ongeveer 15 m onder de voeten, dus bochten komen rond en responsief uit de bus in plaats van drijvend. De tail is zo vlak als iets op deze lijst, wat hem een sterke keuze maakt voor piste-toerers die een efficiënt, traditioneel gevoel willen.
Atomic Backland 100
Atomic biedt drie shapes in het 100 mm-bereik, en de Backland 100 is met ongeveer 1.330 g de lichtste ervan. Carbon stringers lopen door een dunne Ultra Power-houtkern, en het kernprofiel loopt merkbaar taps toe in de tips en tails om gewicht te besparen. Een klein venster in de topsheet laat het carbon eronder zien. HRZN Tech in de tip helpt de ski boven op variabele sneeuw te blijven. De flex is niet de stijfste hier, maar de carbon geeft hem een levendig, kwiek karakter en genoeg stabiliteit om hard te skiëren. Hij is veelzijdig genoeg dat een 50/50-setup met een mid-weight binding logisch is, en hij zou ook werken als piste-ski met een standaard alpiene binding.
K2 Wayback 96
Dit is de eerste ski op de lijst met metaal. Een metalen spine loopt over de hele lengte van de Wayback 96, wat de flex stabiliseert en de ski een dempere, stillere ride geeft dan de carbon-only opties erboven. Het gewicht komt rond 1.350 g uit. K2 combineert het metaal met carbon stringers en een cap-to-sidewall-constructie: cap bovenaan om de tips en tails strak te houden, sidewall onder de voeten voor randlevering. Het rockerprofiel begint laag, een K2-kenmerk dat overgenomen is uit de Mindbender-lijn. Met 96 mm onder de voeten is het een rightto-the-point, multifunctionele toerski met een eigen karakter.
Kästle TX93
De TX93 is de eerste ski hier die de 1.400 g passeert, en het extra materiaal is te zien aan hoe precies hij aanvoelt. De kern combineert paulownia en beuken, gewikkeld in een carbon- en fiberglass-sock die door het centrale deel van de ski loopt. De tail is erg vlak en rechthoekig afgesloten, vrijwel zonder taper, dus hij houdt de rand stevig vast wanneer het terrein serieus wordt. Een draairadius van 18 m houdt hem responsief, en een langere tip-rocker gecombineerd met Kästles toerversie van HollowTech houdt de tip licht en makkelijk te kantelen. Een kleine verhoging in de taper achter de tip voegt iets drijfvermogen toe. Dit is een ski die een actieve skiër en een lichte binding wil, geen hybride setup.
Black Crows Camox Freebird
De Camox Freebird neemt de Camox-shape en maakt die geschikt voor toeren. De kern combineert beuken en paulownia, en de tail is de grootste afwijking van de alpiene versie: de gewone Camox heeft een omhoog gekrulde twin tip, terwijl de Freebird vlakker wordt met slechts een beetje rocker. Dat geeft hem een stevig platform voor technisch of exposures terrein zonder de positieve camber onder de voeten op te geven. Het gewicht ligt rond 1.460 g. Hij is stijf en responsief door de tail met een zachtere aanwezigheid in zachte sneeuw, wat hem in het bereik plaatst waar een mid-weight binding begint te zinvol worden.
K2 Wayback 106
De Wayback 106 heeft dezelfde bouw als de 96 met meer materiaal in het midden, wat het gewicht naar ongeveer 1.500 g duwt. Wat verandert, is de shape: vooraan zit een flinke, op powder gerichte tip-rocker, en het profiel komt dicht bij de Mindbender 108, directionele stabiliteit en speelsheid in zachte sneeuw combinerend. Tail-rocker is aanwezig maar gematigd. Dit is de beste zachtsneeuw-ski van het Wayback-duo, en het bredere platform is net iets meer werk in het stijgspoor, vooral in diepe sneeuw, met een duidelijke beloning bij de afdaling.
Salomon MTN Explore 95
De MTN Explore 95 weegt 1.570 g in een 178, wat hem zwaarder maakt dan verscheidene andere toerski’s in de mid-90s hier. Salomon pre-shapes een karuba-houtkern in een driedimensionale vorm en gebruikt Space Frame-technologie om dat hout efficiënt te benutten in plaats van vlakke stringers aan elkaar te lijmen. CFX carbon en vlas stringers lopen over de lengte van de ski, en de sidewall is volledig hoog onder de voeten voordat hij uitloopt in een half-cap-constructie. Het resultaat heeft een opvallende look en een ander gevoel dan de paulownia-kernen erboven.

Salomon positioneert deze ski met een lichte tech-binding, en dat is de setup die het meeste zin heeft. Het is een sterkere toerski in de mid-90s in plaats van een 50/50-crossover, dus het gewichtsverlies op de weg omhoog koopt precisie en randlevering op de weg omlaag. Skiërs die lange dagen toeren met een minimale binding halen het meeste uit hem.
DPS Pagoda 100 RP
De Pagoda 100 RP is de meest opvallende shape op deze lijst. De kern wisselt dunne houten stroken af met dunne foam-stroken, een vergelijkbaar concept met de synthetische strook die in de Blaze wordt gebruikt, en de layup gebruikt koolstofvezel van ruimtevaartkwaliteit die zijn prestaties gedurende de levensduur van de ski behoudt. Het gewicht ligt rond 1.520 g. De RP in de naam staat voor resort powder, en dat zie je terug in een draairadius van 15 m, een dramatische afwijking van de langradius-ski’s bovenaan deze lijst. Er is veel tip-rocker en agressieve vroege taper, minder in de tail. Hij skiert kort, pivot-eert makkelijk en maakt vloeiende, ronde bochten. Hij deelt een mal met de alpiene Pagoda 100 RP, al heeft de toerversie een vlakkere tail, is iets gevoeliger voor afbuigen en niet helemaal zo dempend.
Nordica Enforcer 94 Unlimited
De Enforcer 94 Unlimited neemt de Enforcer 94-shape en bouwt hem opnieuw op zonder metaal. De kern gebruikt macro block-constructie met bredere stukken licht hout en carbon stringers ernaast, plus True Tip-technologie die het hout verder in de tip doorloopt. Het gewicht ligt rond 1.550 g in een 179. De shape is ongewijzigd, wat betekent: een lange tip-rocker, een soepele taper en makkelijke bochtinleiding met goede energie uit de tail. Hij zit in het bereik waar een mid-weight hybride binding logisch is, en hij werkt ook als lichtere piste-ski voor wie de standaard Enforcer 94 altijd al een tikje zwaar vond.
Fischer Hannibal 106
De Hannibal 106 matcht de breedste ski tot nu toe op de lijst met 106 mm onder de voeten. Fischer gebruikt een paulownia-kern met tri-directionale koolstofvezel: longitudinale stringers plus een kruislings aangebrachte toepassing die de ski op meer dan één as verstijft. Air Tec, geleend van Fischers Nordic race-kernen, haalt hout weg van onder de kern zonder stijfheid te verminderen. Het gevoel is sterk en stijf maar nog steeds energiek en wendbaar. De tip-rocker is ruim voor drijfvermogen, de tail-rocker is gematigder dan bij de Wayback 106, en de draairadius van 22 m voorkomt dat de ski haperend aanvoelt. De shovel-shape doet denken aan de Ranger-serie.
Elan Ripstick Tour 104
De Ripstick Tour 104 weegt iets meer dan 1.550 g in een 180 en benadert carbon anders dan de rest van de lijst. In plaats van twee staven langs de randen loopt een enkele carbon brug door het midden van de kern, stijgend en dalend met het kernprofiel en opnieuw uitkomend door de tail. Die brug doet het grootste deel van het longitudinale stijfheidswerk, en omdat het een staf is in plaats van een vlakke strook heeft hij nog steeds een 360-graden effect op de ski. Het rockerprofiel is bijna symmetrisch, met meer tail-rocker dan bijna alles hier, wat hem speels, makkelijk loslatend en smeery-achtig in zachte sneeuw maakt. De draairadius is ongeveer 23 m, en het Amphibio-profiel is links- en rechtspecifiek.
Liberty Origin 106 BC
Liberty heeft zijn Origin-collectie lichter gemaakt voor dit model. Een esp-kern met carbonlagen brengt een ski van 176 cm en 106 mm op ongeveer 1.600 g, wat respectabel is voor de breedte. Liberty’s twin-tip-erfenis is te zien in de shape: veel tip-rocker, meer splay en langere tail-rocker dan de Hannibal 106, dichter bij de Ripstick Tour 104. Het resultaat voelt meer gecentreerd en gebalanceerd dan de meeste ski’s in deze categorie, met makkelijke tail-release en ruim voldoende drift. Een draairadius van 18 m houdt hem responsief tussen strakke bomen. Het is een van de weinige ski’s hier die een fabrikant onder backcountry in plaats van touring indeelt, wat past bij zijn freeride-intentie.
Blizzard Zero G 105
De Zero G 105 heeft dezelfde Carbon Drive 2.0-constructie als de 95, met carbon in drie dimensies gevormd en extra carbon onder de voeten rond de bindingsmontage. In een 188 weegt hij ongeveer 1.640 g, wat hem merkbaar boven zijn smallere broertje plaatst. Blizzard biedt voorgesneden stijgvellen die clippen zonder bij te snijden. Vergeleken met de 95 is er meer rocker, meer splay, een lager breedste punt en een andere tail, wat allemaal drijfvermogen en speelsheid in zachte sneeuw ten goede komt. De draairadius van 24 m is recht gesneden, en de ski blijft stijf en responsief voor zijn maat.
Völkl Mantra V-Werks
De Mantra V-Werks herverpakt het Mantra-concept in een lichtere bouw. De meerlaagse toerkern is gefreesd met luchtkanalen, en Völkl voegt 3D Ridge-constructie toe plus een Titanal Band die door het midden van de ski loopt. De shape heeft meer gemeen met de oudere 98 dan met de huidige Mantra, met zeer lange, laag-oplopende tip- en tail-rocker en een draairadius van 20,8 m. De ski is extreem torsiestijf en ondersteunend, maar de lange rocker maakt het loslaten van de rand makkelijk. Die combinatie geeft hem een vergevende, wendbare feel zonder de effectieve randlengte te verkorten, wat zowel op de piste als op lange traverses telt waar grip niet onderhandelbaar is. De constructie is terug te zien in de prijs.
Stöckli Edge FT
De Edge FT meet 94 mm onder de voeten en weegt ongeveer 1.680 g, en hij deelt veel van zijn DNA met de Nella 96. Stöckli gebruikt een volledige metalen plaat met een Titanal Pro-topsheet, een superlichte houtkern en ultralichte metalen randen die ongeveer 25 procent lichter zijn dan standaard randen. De topsheet heeft een gladdere behandeling die sneeuw afstoot in plaats van te verzamelen. Het profiel is directioneel: een beetje tip-rocker, een zeer vlakke tail en minimale tot geen taper, zodat het randcontact van tip tot tail loopt. De flex is opmerkelijk consistent van begin tot eind, wat dit een van de meest soepele en meest dempende ski’s op de lijst maakt. De bindingkeuze loopt van een mid-weight toerbinding tot een volledige alpiene binding.
Nordica Enforcer Unlimited 104
De Enforcer Unlimited 104 neemt de Enforcer 104-shape en verwijdert het metaal. De standaard 104 in een 186 weegt meer dan 2.200 g; deze versie komt uit op ongeveer 1.700 g, ruwweg 500 g lichter. Nordica vertrouwt in plaats daarvan op carbon, met twee sets carbon stringers en een dichtere toepassing van carbon door de kern, en het flexpatroon blijft sterk, want een Enforcer die zich niet stabiel voelde zou geen Enforcer zijn. De tail is het interessante deel: er is lange rocker met meer splay dan bij de meeste ski’s hier, dichter bij een twin tip, plus een vlak stijgveldaansluitpunt dat de vellen vasthoudt ondanks de shape. Een draairadius van 17,5 m houdt de bochten kort en rond. Hij werkt als toerski en als lichte piste-ski.
Völkl Katana V-Werks
De Katana V-Werks is met 112 mm onder de voeten de breedste ski op deze lijst, en hij weegt ongeveer 1.870 g in een 177. Völkl gebruikt een lichtere toerkern met gefreesde delen, een meerlaagse houtkern en een 3D carbon ridge voor stijfheid. Het profiel is volledige rocker zonder camber onder de voeten, wat hem de drijfvermogenrijkste ski hier maakt en de meest bereidwillige om te driften en te pivote-eren. Er is niets dramatisch aan de rockerlijnen, alleen een lange, lage, consistente curve.

Dit is allereerst een big-mountain powder-toerski, en hij heeft een zwaardere binding nodig om de breedte en het gewicht zin te geven. Een lichte tech-binding op een ski van 112 mm met volledige rocker laat prestaties liggen, terwijl een mid-weight of zwaardere toerbinding de ski laat doen waarvoor hij gebouwd is. Skiërs die het grootste deel van hun seizoen jagen op zachte sneeuw vinden de afweging de moeite waard.
Black Crows Ferrix Freebird
Met ruim 2.000 g is de Ferrix Freebird zwaarder dan tal van ski’s in dezelfde breedteklasse, maar hij bestaat om een specifiek probleem op te lossen: er zijn heel weinig powder twin tips gebouwd voor toeren. De kern combineert populier, paulownia en een synthetisch carbon mousse-materiaal, en H-vormig carbon is in de kern zelf verwerkt, met het breedste punt van de shovel uitgelijnd met het einde van die H voor een meer drijvende, speelsere voorkant. De twin tip-shape zorgt normaal voor vallende vellen, dus Black Crows voegt een vlak aansluitpunt aan de tail toe. Met 110 mm onder de voeten, een draairadius van 21 m en gematigde rocker is het een sterke ski voor zijn gewicht en een logische keuze voor backcountry-poeder en natuurlijke features.
Koopadvies
De juiste toerski hangt minder af van de ski dan van de tochten die je daadwerkelijk maakt. Als de meeste van je dagen lange aanlopen, veel hoogtemeters of een snel tempo inhouden, is de lichte kant van deze lijst de verstandige plek om te beginnen. Ben je vooral bezig met beklimmingen van geprepareerde pistes voor de conditie, dan doet een lichte, zachtere ski met vlakke tail zoals de Rise Beyond 96 of de M-Tour 99 alles wat je vraagt zonder je te belasten.
Als de afdaling het doel is, verandert de berekening. De bredere, zwaardere ski’s onderaan de lijst, vooral de Katana V-Werks en de Ferrix Freebird, geven efficiëntie op de beklimming prijs in ruil voor drijfvermogen en stabiliteit in zachte sneeuw. Daartussen zit de grootste groep: ski’s zoals de Camox Freebird, de Hannibal 106, de Ripstick Tour 104 en de Enforcer Unlimited 104, die te combineren zijn met een mid-weight binding en gebruikt kunnen worden op het stijgspoor en op de piste.

De bindingkeuze is de andere helft van de vergelijking. Een lichte tech-binding komt een lichte ski goed van pas, en een zwaardere hybride binding voegt stabiliteit en release-eigenschappen toe die meer zin hebben op de stijvere, bredere modellen. Een setup die op papier niet bij elkaar lijkt te horen, kan voor een specifieke skiër op specifiek terrein prima werken, dus het loont om eerlijk te zijn over hoe je je dagen doorbrengt voordat je kiest.
Conclusie
Deze categorie op gewicht sorteren maakt de afwegingen zichtbaar. Ski’s van grofweg 1.260 g tot 1.400 g zijn gebouwd voor efficiënt klimmen, met vlakke tails, lichte kernen en shapes die grip op het stijgspoor prioriteren. Ski’s vanaf ongeveer 1.500 g ruilen een deel van die efficiëntie in voor stabiliteit, demping en prestaties in zachte sneeuw, en de zwaarste modellen hier, rond 1.870 g tot 2.020 g, zijn allereerst powder-gereedschap en pas daarna klimgereedschap. Kies het uiteinde van de lijst dat past bij hoe je daadwerkelijk skiërt, combineer het met een binding die bij de bouw past, en de rest is een kwestie van voorkeur.



















